Tier 5 vizesi

İngiltere Tier 5 vizesi, lisanslı bir Tier 5 sponsoru kuruluşunda geçici süreyle çalışacak kişilere yönelik puana dayalı değerlendirmeye tabi bir İngiltere vizesi türüdür.


Tier 5 (Geçici İşçi – Yaratıcı ve Sportif)

Birleşik Krallık’a sporcu, gösterici veya yaratıcı sanatçı olarak maksimum 12 ay süreyle gelmek isteyen başvuru sahiplerine yönelik bir Tier 5 kategorisidir. Sporcunun alanında dünya çapında kabul gören bir sporcu olması ve/veya mesleğinin sporun gelişimine ve sürdürülmesine önemli katkı sağlaması gerekir.

Tier 5 (Geçici İşçi – Hayır işleri)

Birleşik Krallık’ta bir hayır işi için gönüllü (ücretsiz) çalışmak isteyen başvuru sahiplerine yönelik bir Tier 5 kategorisidir. Söz konusu işin sponsor kurumun işi ile doğrudan alakalı olması zorunludur.

Tier 5 (Geçici İşçi – Din çalışanları)

Birleşik Krallık’a vaaz vermek, insanlara kişisel meseleleriyle ilgili yardımda bulunmak ve öğütler vermek (pastoral çalışma) ya da pastoral olmayan çalışma için gelmek, veya manastır veya rahibe manastırı gibi bir dini tarikatta çalışmak için gelmek isteyen başvuru sahiplerine yönelik bir Tier 5 kategorisidir.

Tier 5 (Geçici İşçi – Hükümet İzinli Değişim)

Birleşik Krallık’a bilgi birikimi, deneyim ve en iyi uygulamaların paylaşılmasını ve Birleşik Krallık’ın sosyal ve kültürel yaşamının tecrübe edilmesini amaçlayan onaylı programlar ile gelmek isteyen başvuru sahiplerine yönelik bir Tier 5 kategorisidir. ERASMUS programı kapsamında 3 ay süreyle staj yapacak öğrenciler bu kategoriye dahildir. Bu kategori ile eşinizi ve 18 yaşından küçük çocuklarınızı da beraberinizde götürmeniz mümkün olup eşiniz Birleşik Krallık’ta çalışabilir.

Bu kategori, kadro boşluklarını doldurmak veya Birleşik Krallık’a vasıfsız iş gücü getirmek amacıyla kullanılamaz. Hükümet izinli değişim programları listesine buradan ulaşabilirsiniz.


Tier 5 (Geçici İşçi – Uluslararası Anlaşma)

Birleşik Krallık’ta uluslar arası milletlerarası hukuk kapsamında sözleşmeli çalışmak isteyen başvuru sahiplerine yönelik bir Tier 5 kategorisidir. Hizmet Ticareti Hakkında Genel Sözleşme (GATS) ve benzeri sözleşmeler kapsamındaki işçiler, denizaşırı/yabancı hükümet ve uluslar arası örgütlerin çalışanları ve diplomatik evlerdeki özel hizmetçiler bu kategoriye dâhildir.